טיפול משפחתי

למי מיועד טיפול משפחתי?

טיפול משפחתי הוא למעשה תפיסת עולם, המתייחסת למשפחה כמערכת המורכבת מכלל בני המשפחה ומהמערכות החיצוניות הקשורות לכל אחד מבני המשפחה. התפיסה מניחה בין השאר, שכל פרט במשפחה משפיע על כל המערכת המשפחתית ומושפע משאר בני המשפחה. טיפול משפחתי, מיסודו מושתת על הימצאות של הורים וילדיהם בהרכבים שונים בחדר הטיפולים. המטרה העיקרית היא שיפור היחסים בתוך המשפחה, תוך שימת דגש על כך שכל אחד מחברי המשפחה יצליח להשמיע את קולו, דבר שלרוב אינו מתרחש במציאות שגרת המשפחה. הטיפול המשפחתי נותן מענה למצוקות המתעוררות במשפחה, באופן שהמשפחה אינה מצליחה לפתור אותן.

טיפול זה, התפתח סביב ניסיון להוביל לשינוי בדפוסים "נוקשים ולא יעילים" בתפיסות הראשונות של הטיפול המשפחתי. בין השאר, הושם דגש על הפרט במשפחה שנתפס בתוכה כגורם הבעייתי, המחולל את רוב מערכות היחסים "הבעייתיות" במשפחה. במילים אחרות, אפשר לזהות בכל משפחה פרט הנתפס כדמות המביישת את המשפחה, הכבשה השחורה, המצליחה יותר מידי, או  מנמיכה את השאר ועוד. אחת התרומות המשמעותיות של טיפול משפחתי, היא היכולת להוביל שינוי על ידי הסרה טבעית של התיוג מהדמות "הבעייתית", זאת באמצעות שיחות עמוקות בין חברי המשפחה, כולל "הדמות הבעייתית". בעידן הנוכחי, הטיפול המשפחתי עוסק למעשה בכל פרט במשפחה וביחסים בין כל חברי המשפחה. לכן, הוא מורכב, מאתגר ודורש התגייסות של כל או חלק מבני המשפחה.

מהו טיפול משפחתי בבגרות שאני מציע?

אני מאמין, כי חשוב להתמקצע בנישה מסוימת של הטיפול המשפחתי. לאור האפשרויות האין סופיות של הרכבים שיכולים להיתרם מטיפול משפחתי, בחרתי להתמקד במשפחות בהן הילדים הם בוגרים ולעבוד על מערכות היחסים בבגרות. למה הכוונה? שמתי לב, שרוב הטיפולים המשפחתיים מתמקדים בהורים לילדים בגילאי ביה"ס עד התיכון. עד כמה שידוע לי, אין הרבה תשומת לב ליחסים בין הורים מבוגרים לילדים שהינם בוגרים בעצמם, כשחלקם כבר הורים. טיפול משפחתי בבגרות מאפשר חריש עמוק באדמה דשנה ומאווררת.

למה הכוונה? מאחר וכל המשתתפים הם בוגרים, עברו דרך בחיים ונמצאים בבשלות "לחרוש". כלומר להיכנס לעומק היחסים, לשתף בתחושות ובמשקעים מהעבר ולבנות מערכת יחסים חדשה. גיליתי מניסיוני בטיפול משפחתי בבגרות, עד כמה משקעים הנישאים לאורך שנים, יכולים להית רעילים. עד כמה מושא העלבון אינו מודע לכך ולמעשה יחסים שלמים יכולים להיות מושתתים על חוסר הכרות וחוסר הבנה בין הורים לילדים. הרי יחסי הורה – ילד אינם מסתיימים לעולם, אלא משתנים על פי הגיל ועל פי אירועי מעגל החיים הטבעי.

לאילו בעיות מתאים הטיפול?

מתי לאחרונה יצא לך לדבר לעומק על היחסים עם אחד מההורים שלך, או עם שניהם? מתי פנה מי מההורים שלך לשיחה בשביל לתקן את היחסים ביניכם? אם לא זכורה לך פניה כזו מצידך, או מצד ההורים שלך, כנראה שהטיפול יכול לעזור לך. אם בשביל התרגיל נכניס לאותן השאלות את האחים והאחיות שלך, מה תהיינה התשובות? ניסית לתאר סיטואציה בה הוריך, אחיך ואחיותיך נמצאים בפגישה שבועית וכולכם מגלים מחדש מי אתם ואת טיב היחסים ביניכם? כמה הזדמנויות יצרת במהלך חייך לעשות תיקון במציאות. תיקון כאן ועכשיו עם הדמויות שלבטח היו מאוד משמעותיות במהלך הילדות וגיל ההתבגרות שלך?

איזה מודל היית רוצה לשחזר לילדיך? לעבור תהליך זה בבגרות, הוא מניסיוני אחד המנופים המיוחדים בתחום הטיפול לעשות שינוי ולתקן יחסים מדרגה ראשונה. היום ממרום גילך, גם אם הוא "רק" 35, יש לך הזדמנות שלא תחזור על עצמה, לשקם את היחסים עם ההורים וגם עם האחים. כמובן שאם הגעת לדף הזה, יש לשער שהיחסים במשפחה הם בין השאר טעונים וקשים. ניסית תוך כדי קריאה, לדמיין שיחה בינך לבין אימך על מטען כבד כלפיה שמעולם לא דובר? או לשמוע את אביך מבקש ממך סליחה על משהו שבכלל לא זכרת והוא מייסר את עצמו כל החיים מבלי לשתף אותך? אפשר בכלל לדמיין איזו מתנה יתאפשר לך לתת לו, רק על ידי אמירה כמו: "לא היה לי מושג שככה אתה מרגיש, כואב לי לשמוע מצד אחד ומצד שני עכשיו אוכל לשחרר אותך מההרגשה הקשה." זו רק דוגמא אחת ממכלול שלם של מצוקות ובעיות שיכולות לקבל מענה באמצעות טיפול משפחתי בבגרות.

מאמרים אחרונים בתחום טיפול משפחתי

אלימות בין אחים

אלימות בין אחים

זמן קריאה: 3 דקות מלחמת אחים: איך ליצור יחסים בריאים בבגרות? יחסי אחאים (siblings), עוברים שינויים משמעותיים מגילאי הילדות,

המשך קריאה
דילוג לתוכן