ידידותי ללהט"ב

הטיפולים ניתנים גם בוידאו

חיפוש

להיות הומו

Getting your Trinity Audio player ready...
זמן קריאה: 4 דקות

תילי תילים של מילים והגיגים שוגרו לאוויר, סביב קישור בין הומוסקסואליות לנשיות. יש לשער, שגם אתה נתקלת באמירות שנגעו בך ואולי גם פגעו.

חשוב לי להדגיש, שקשה לי  ברמה האישית, לשמוע שנשיות היא מהות בעלת קונוטציה שלילית. אבל, אני מודע ומבין, שהתייחסות לגבר במובן נשי בחברה שלנו, עלולה להרגיש פוגענית ושלילית. אני מבין את הפרדוקס.

בהינתן הסתייגות זו, בוא ננסה לצעוד בשביל, שמבין שצל הוא החוסר של האור. שמשקף את העצם שחוסם אותו. במילים אחרות, אפשר להגדיר גבריות במונחים של האור: מה מרכיב את האור איך הוא פועל במרחב. אפשר גם להגדיר גבריות באמצעות הצל: מה הוא לא אור ואיך הוא פועל במרחב כשהאור נחסם.

אפשר לנסות לברר מה המשמעות בשבילך להיות הומו, במונחים של גבריות ונשיות. כך שגבריות מדמה את האור, ונשיות את הצל. עכשיו, אפשר ללכת עוד צעד ולהגדיר את המהות שלך באמצעות עצמך, כמהות של האור ואת ההגדרות של הסביבה, כמהות של הצל.

הגדרה עצמית של גבריות

אני מתאר לעצמי, שהזהות הגברית והזהות המינית כהומוסקסואל, מעוררות שאלות. אני מוסיף, שיכול להיות שאם הומוסקסואליות הייתה נתפסת כנטייה "טבעית לגבר" (אני לא מצליח למצוא מונח אחר), השאלה כנראה לא הייתה מתעוררת.

אין לי כלל כוונה לתייג או להגיד שיש משהו לא טבעי בהומוסקסואליות. אני רוצה להדגיש שיש א.נשים רבים.ות שזו תפיסתם. שעבורם, הומוסקסואליות היא לא טבעית וגם לא בהכרח גברית.

איך אפשר להגיע להגדרה עצמית של גבריות, כשהזהות האישית היא הומוסקסואליות? זאת, כאשר רוב החברה מתייחסת לזהות זו כלא טבעית וכלא גברית במלואה. ארחיב בהמשך על החברה הכללית.

מה הן התפיסות שלך? האם גם אתה מרגיש שיש משהו לא גברי בהומוסקסואליות שלך? אני מעריך, שטבעי להרגיש, שיש משהו אחר סביב גבריות הומוסקסואלית, ברובד האישי.

פגשתי הרבה גברים בטיפול, שהתמודדו עם הניסיון לזכך את הזהות הגברית שלהם, סביב הזהות ההומוסקסואלית. שמתי לב, שהקושי העיקרי הוא, להבחין בין הגדרות אישיות, האור, לבין הגדרות של הסביבה, הצל.

הדרך להבדיל בין האור לבין הצל, היא לעשות הפרדה מלאכותית, אפילו לרגע, ביניהם.

נסה לרשום לעצמך, או לחילופין לזכור בראש, מה מגדיר גבריות. קח את הזמן שנדרש ונסה ללכת כמה שיותר רחוק, כולל שימוש בהגדרות סטריאוטיפיות, אם הן עוזרות.

עכשיו נסה את אותו הדבר ולהגדיר מהי גבריות הומוסקסואליות, בשבילך.

מה מצאת? האם יש הבדלים? האם יש חפיפה? האם ההגדרות שונות? למעשה, כאן אתה יכול ליצור לעצמך את סט ההגדרות האישיות שלך. תוכל באמצעות ההגדרה העצמית, להיות האור ואצל של עצמך. תוכל להתבונן בהטלת הצל כשהאור נמוך, כשהוא גבוה וגם כשהוא באלכסון.

הגדרה חברתית

החברה הישראלית היא אוסף של תרבויות, אמונות, ערכים ונורמות. יחד עם זאת, ניתן לשער, בזהירות, שרוב החברה, רואה בהומוסקסואליות אתגר לגבריות ההטרו-נורמטיבית. הדבר נכון גם בחברות הליברליות, אם יורשה לי לא להיות פוליטקלי קורקט, אלא ישיר.

מדוע יש קישור בחברה, בין הומוסקסואליות ופגיעה בגבריות? מדוע יש שימוש רב בצל = נשיות, להגדיר משיכה ואהבה בין שני גברים? היכן נעשה הקישור? איך הוא מגדיר הטרו-נורמטיביות?

מה עושה הצל = נשיות שמוטל מהאור = גבריות ההומוסקסואלי על החברה ההטרו-נורמטיבית?

העליתי מספר שאלות, שלדעתי מייצגות את הלבטים, הן של האור והן של הצל. במילים אחרות, כל פרט בחברה, מושפע ממנה וגם יוצר ומקיים אותה. לכן, קיום של פרט שהוא "צל", כלומר לא הטרו-נורמטיבי, מנכיח שהחברה היא גם בעלת מרכיבי הומוסקסואלי, שמשליך גם על הרוב ההטרו-נורמטיבי.

נסה להישאר איתי עוד רגע. חשוב לי להדגיש שאתה חלק מהחברה ולכן ההגדרה של החברה בהקשר של גבריות, כוללת גם את מי שאתה.

יש סטריאוטיפים, בדיחות לועגות, קללות ואמירות שקל דרכן לזקק חלק מהקישור בין תפיסה חברתית שהומוסקסואליות היא לא גברית באופן שלם. גם נשית באופן מסוים. כל אלה, פוצעים את הפרט ומגיעים מכוונה "להגן" על הכלל, מהיוצא ממנו.

יש משהו במונח הומוסקסואליות, שמתייחס למיניות של האדם ומתעלם משאר המהויות כמו אהבה של שני גברים, זה את זה. משהו שמעצים את המיניות ולכן מאתגר את המיניות ההטרו-נורמטיבית.

האם בהכרח החברה זקוקה לנקבה בשביל להגדיר זכר? האם משיכה מינית לגבר ומעשה מיני בין שני גברים, מלמד משהו על גבריות?

אישית, אני לא מוצא קשר ישיר, ביו הומוסקסואליות לנשיות. אבל, החברה מרובת התרבויות שלנו, מוצאת וגם נותנת שמות. בעיקר שמות גנאי להומוסקסואליות, בהקשר של נשיות. אני מעדיף להישאר דווקא עם המסרים הפשוטים והלועגים של רוב החברה.

אלו המסרים שפוצעים, שגורמים לפגיעה רגשית חוזרת ונשנית. מסרים מבלבלים, הרסניים וחסרי התחשבות.

כמובן שיש כל כך הרבה חלקים בחברה, שפועלים נגד המסרים השליליים, וגם עושים חריש עמוק לשינוי חברתי. לצערי, זו עדיין טיפה בים ואולי זו התקווה, עבור אלו שנפגעים מכך שהגבריות שלהם, נתפסת פגומה.

איך לשלב בין ההגדרות ולהרגיש שלם?

השורה התחתונה היא, לשאוף להגדיר את עצמך ולהרגיש שלם ושמח איתה.

הדרך לשם היא לזכור ולהאמין שאתה אדם ראוי, להיות מי שאתה בעולם. אדם שיכול להתבונן על האור ועל הצל שהוא מטיל וליהנות מהתמונה השלמה.

אין קיצורי דרך ובשביל להגדיר את עצמך לעצמך, צריך לעבוד קשה. חשוב ללמוד ולהכיר את הפצעים שנגרמו לך מהסביבה הקרובה והרחוקה, מעצם הגילוי שאתה הומוסקסואל.

השילוב של גבריות ומודעות עצמית, הוא מאבק קשה, גם לגברים הטרו-נורמטיביים. גילויים של רגישות, נתפסים לרוב כחולשה, בתרבות הטרו-נורמטיבית. זו רק דוגמה על קצה המזלג.

מה היא הזהות הגברית שלך? מה המשמעויות של רגישות, אטימות, אדישות, הבעת רגשות ו"תרבות גברית"?

ניסית לברר מתי גילית שאתה הומוסקסואל והאם סמוך לגילוי עלו בך שאלות סביב הגבריות שלך? השאלה רלוונטית מניסיוני, גם אם הגילוי התרחש במהלך גילאי הילדות המוקדמת.

אני מעריך שאם עלו שאלות במהלך חייך סביב גבריות, הטרו-נורמטיביות והומוסקסואליות, הדבר הוא טבעי וגם מתבקש. החברה מתקשה לסבול ולהכיל שוני שמשפיע על הגדרת החברה שכוללת גם את השונה, שמגדיר אותה.

זכור, שבסופו של דבר אתה מי שאתה בעולם. שאתה יכול לבחור את הקשרים האישיים, הזוגיים, החברתיים וגם להתמודד עם המשפחה שנולדת לתוכה. משפחה היא נתונה מלידה, אבל אפשר ללמד אותה, מי אתה. אפשר לרכך קשרים קשים ונוקשים, באמצעות אנושיות, ישירות ובעזרת רוך גברי.

דילוג לתוכן