עברת פגיעה מינית? אתה מוזמן לדבר על הכל

גברים ממעטים לשתף בפגיעה המינית שעברו

בשנת 1996, שכנה שלי סיפרה על קורס שהיא עוברת, שלדבריה שינה את חייה. כל כך הסתקרנתי וביקשתי להצטרף. הסתבר, שהיא עוברת קורס הכשרה לסייע לנפגעות תקיפה מינית, המורכב מנשים בלבד. הוקל לי, כשהיא ביררה והסתבר שבקרוב יפתח קורס הכשרה המיועד לסיוע לגברים שעברו תקיפה מינית, שמיועד לגברים בלבד. כל זאת, במרכז הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית תל אביב.

כמובן שעברתי את קורס וההכשרה ואכן הפעילות בעקבותיו, שינתה גם את חיי. לא, זו לא קלישאה. מצאתי את עצמי עסוק ופועל לשבור את קשר השתיקה סביב פגיעות מיניות במגדר הגברי עד היום. זכיתי במשך שמונה שנים, לנהל את קו הסיוע לגברים ולנערים במרכז הסיוע בתל אביב, לאחר שנים של התנדבות. בהמשך, גם התמחיתי בטיפול בגברים שעברו פגיעה מינית.

לצערי, ככל שהעמקתי לפעול ולטפל בתחום, גיליתי עד כמה גברים בוחרים מתוך מצוקה ומתוך קושי חברתי, למעט ולשתף בפגיעה המינית שעברו. אני מדגיש זאת, על מנת להסביר מהיכן אני שואב את המידע למאמר הזה. במילים אחרות, אתייחס כאן לעבודת השטח וללמידה, מהזכות שניתנה לי לסייע ולטפל בגברים שסמכו על המתנדבים ועל אנשי/ות המקצוע לשתף בסיפורם האישי והכואב וכך להקל את מצוקתם.

מה מקשה לגברים לשתף בפגיעה מינית שעברו?

אנסה לאסוף כמה “סיפורים” שעוברים אצל רוב הנפגעים בראש, המונעים מהם לשתף. אמנה אותם באופן אסוציאטיבי, מאחר ולכל נפגע יש את הסיפור האישי שלו ולכן אין לסדר חשיבות. פגיעה מינית נעשית מול המגדר הנשי, כשהתוקף הוא מהמגדר הגברי (השימוש במונח “המגדר הגברי/נשי”, מאפשר לי לכלול בה את כל רצף הגילאים). גבר שעבר תקיפה מינית הוא לא גברי, לא יאמינו לי, הזמנתי את הפגיעה על עצמי ולכן אני אשם בה, אם אספר אסבול עוד יותר, אף אחת לא תרצה להיות בת זוג שליו/או אמא לילדים ממני, כולם יחשבו שאני הומוסקסואל ועוד.

מחסום עיקרי הוא, התחושה שאני לבד עם הפגיעה המינית שעברתי. זאת, מאחר וגברים פוגעים מינית ולא נפגעים מינית. בנוסף, כמה גברים אני מכיר שעברו תקיפה מינית? איך יכול להיות שמישהו יבין ויעזור לי? גברים במילואים, במשחק כדורגל, בעבודה, בישיבה על בירה או בריצה משותפת, ממעטים לשתף באופן כנה ועמוק על מין ועל מיניות. לרוב, גבר שעבר פגיעה מינית, יתקשה לאתר דמות שהוא יוכל לשתף אותה בפגיעה שהוא עבר. זהו מחסום חברתי, שמאוד קשה לצלוח. לרוב, האמונה היא, שבלתי ניתן לעבור אתו.

טיפול אישי בגברים נפגעי תקיפה מינית

טיפול אישי מאפשר דבר ראשון, לקבל הכרה בפגיעה המינית. אני מזמין להעלות כל נושא בטיפול, לא בהכרח את סיפור הפגיעה המינית. למדתי מהגברים ששיתפו אותי בהשלכות של הפגיעה המינית, שכל ממדי החיים מושפעים ממנה. למדתי, שטיפול יכול להפחית את המצוקה, גם אם לפעמים הקשר לפגיעה המינית הוא סמוי ומתגלה בשלבים מתקדמים של הטיפול.

למדתי, שגמישות היא תכונה שמאפשרת להתמודד עם הפגיעה המינית ועם ההשלכות שלה. גמישות מאפשרת להכניס חמלה לתוך החיים. חמלה היא ניגוד מוחלט לצד הפוגע. אם מדובר בבן/בת משפחה, בבן/בת זוג, מפקד/ת בצבא, עמית/ה לעבודה, ילד/ה במסגרת חינוכית ועוד. דמות שפוגעת מינית, הדמות נטולת חמלה. לכן, הפגיעה המינית יכולה לפגוע, באמונה שחמלה היא תכונה אנושית היכולה להתקיים.

“לספר את הסיפור מחדש”, הוא כלי חשוב ומהותי בטיפול. אני מזמין את המטופל לנסות וליצור לעצמו בדמיון סרט תיעודי. סרט בו ביחד נספר את הביוגרפיה לפני, אחרי ובהווה של הפגיעה המינית ושל השלכותיה. הסרט התיעודי מאפשר לנו לעבור בתחנות בחייו, שהמטופל בוחר. בתחנות, אנחנו עובדים ביחד על הפגיעה, על ההתמודדות, על תחושות של כישלון וגם על תחושת של הצלחה, שקשה לרוב להתחבר אליהן. הסרט התיעודי מאפשר למשל לנפגע בילדות, ללמוד מחדש את סיפור חייו. הדבר מתאפשר לרוב, כשאני משמש עדות לחוויה שהייתה ולהשלכות שלה בהווה. כך, המטופל יכול להראות לי את הסרט התיעודי והצפייה שלי נותנת לו עדות ותוקף שכך היה בעבר. עדות שזו הדרך שנעשתה ואלו השינויים שנעשים כעת, גם בעזרת הטיפול.

טיפול זוגי עם גבר שעבר פגיעה מינית

טיפול זוגי, יכול להעלות אצל גבר שעבר פגיעה מינית מצוקה גדולה. גם אם בן/בת הזוג מודע/ת לפגיעה המינית, הטיפול הזוגי מפגיש עם הקשיים ביחסים בין בני הזוג. גבר שעבר פגיעה מינית, לרוב מתקשה לשתף עד הסוף את בן/בת הזוג בפגיעה. במקרים בהם הפגיעה המינית היא סוד שהנפגע לא שיתף. הטיפול לרוב, מפגיש אותו שוב ושוב עם הקושי לשמור את הסוד. העבודה על היחסים מעלה את כלל החששות וכלל התרחישים המפחידים, מחשיפת הפגיעה המינית מהעבר.

אני מזמין ומעודד את הנפגע, לשתף בפגיעה המינית, בגלל שהיא מרכיב בלתי נפרד ממי שהוא כיום. בגלל שההתמודדות והיכולת בין השאר להיכנס לזוגיות, מצביעות על כוחות יוצאי דופן. כוחות שחשוב מאוד לתת להם הכרה. אין זה מובן מאליו לאחר פגיעה מינית, לבטוח בדמות אנושית ולהקים איתה ביחד זוגיות. חשוב לזכור, שיחסי מין לאחר פגיעה מינית, הם אתגר קשה ומורכב לנפגע. הציפייה למין ולמיניות בזוגיות, לרוב גורמת לנפגע מתח רב. בחברה שלנו, מצופה מגברים לרצות לקיים יחסי מין בכל רגע נתון. במציאות, גם ללא פגיעה מינית בעבר, זהו מיתוס שקשה לנפץ.

בטיפול זוגי, אני מאפשר לבן/בת הזוג של הנפגע, ללמוד עליה ולהתחבר לחמלה שלו/ה כלפי הביוגרפיה של הנפגע. בדומה לטיפול פרטני, בטיפול זוגי בן/בת הזוג משמשים עדות לביוגרפיה של הנפגע. בנוסף, בטיפול הזוגי ניתן לשמוע איך בן/בת הזוג נתפסו על ידי הנפגע ביחסים ביניהם. אלו פגישות טיפוליות מרגשות, אך גם טעונות. הסיפור מתאפשר, רק לאחר שעשינו עבודה להכשיר את הקרקע שתהיה מוצקה ובטוחה לספר אותו.

חשוב לי להגדיש, שכאשר הנפגע וגם בן/בת הזוג יכולים לבטא את הפחדים, אפשר להכיל אותם ולאפשר לנפגע לספר את סיפור הפגיעה כפי שהוא היום. ההשלכות של הפגיעה המינית על הזוגיות, יכולות לקבל תפנית ולעזור לשפר את היחסים בין בני הזוג. זאת, מאחר ולרוב השלכות הפגיעה המינית על היחסים ביניהם, אינן מדוברות ואינן ידועות לבני הזוג. בנוסף, ניתן לספר מחדש את סוגיית יחסי המין בזוגיות ולבנות את יחסי המין באופן שונה. באופן המתאים גם לביוגרפיה של הנפגע וגם להשלכות של הפגיעה המינית על בן/בת הזוג שלו.

גלילה למעלה