מעגל גברים

 

איך אתה מתמודד עם מעגל הגברים מסביבך?

נכנסת לישיבה, המצגת מוכנה. בטח היית יכול לשפר, אבל הקטן בכה ולא הצלחת לבקש ממנה שעה מסכנה אחת, שתשמור עליו. שתוכל לתקן את המצגת המתישה הזו. התיישבת בכיסא וניסית לשים ארשת רגועה. התאמצת שוב להתחפש ל-cool guy שמעולם לא היית. טיפת זיעה החלה לבצבץ לך במצח. כולם מחכים. כפות הידיים נרטבות. קיווית למצוא בתיק מסכה, מוכנה מראש. כזו שרצית לקנות בירח הדבש בוונציה. כזו שיש שם בכל חנות ובכל פינת רחוב. אבל, התיק ריק. אתה מרגיש שוב חסר אונים מולם.

כמה קשה ומתיש לנסות ולהתחפש, להסתתר מאחורי מה שאתה חושב שמעגל הגברים מצפה ממך בישיבה. לא היית רוצה ללמוד להגיד להם בפשטות שהמצגת מוכנה, אבל היא לא מושלמת בגלל שיובל בכה כל הלילה? לא היית רוצה ערב קודם ללמוד לבקש מבת הזוג שתאפשר לך שעה לסיים את המצגת? מובן שאלו שאלות שהתשובה עליהן היא כן. אבל, מה לא מצליח בך לממש את ה"כן"  ולממש את הרצונות שלך?

מה הקושי להתמודד מול מעגל הגברים מסביבך?

זוכר סיטואציות בהן ישבת עם חברים על בירה והשתעממת? רצית לשתף בנזק נוראי שגרמת בטעות בעבודה ופחדת שיצחקו עליך? חשבת ששאף אחד לא יבין אותך וגם לא ממש יתאמץ להקשיב לסיפור שלך? מצאת את עצמך בוהה כל הערב על נקודה בחלל ורק חיכית להזדמנות להסתלק משם? היית רוצה להיות מסוגל במצבים דומים, להיות מסוגל למצוא דרך לא להישאר לבד עם התחושות וללמוד להביא את עצמך, גם עם החולשות שלך מול החברים?

אולי התשובה הפשוטה היא, שכולם מתמודדים  עם תחושות דומות בדרך זו או אחרת. מעגל גברים, הוא גם חבורה של גברים, הנפגשת בצורה מסודרת לרוב פעם בשבוע, אצל חבר קבוע מהמעגל ונוצר סוג של שיתוף. יש לשער, שאם זו הייתה הדרך שלך, כבר היית משתלב באחד מהמעגלים האלה. אני מכיר הייטב את הקושי של גברים למצוא את עצמם משתפים בצורה אותנטית את הרגשות ואת המחשבות העמוקות. זאת, מחשש, לרוב מוצדק, שהעולם הפנימי ייתפס לא מספיק גברי, קשוח ולא שייך באמת לחבורה.

אני מבין את התחושה של זרות ושל חוסר שייכות בסיטואציות כאלה. של יציאה מהמפגש בתחושה של ריקנות ושל בזבוז אנרגיות. אצל הרבה גברים, תחושת הזרות מתעצמת במצבי משבר. למשל חבורה, או מעגל גברים מנסה לתת סיוע לגבר שמתגרש. הם לרוב מציפים אותו בעצות, "ידע על העולם" ואמירות כמו "תראה לה מה זה..", או "אל תצא פראייר מולה". אמירות מאצ'ואיסטיות שבטח מעבירות בך צמרמורת, רק מלחשוב שהיית אומר אותן לאמא של הילדים שלך.

איך טיפול יכול לעזור?

אתה מכיר את התחושה, לחזור הביתה לאחר יום עבודה מתיש? עוד לפני שאתה פותח את הדלת, ניצב מולך עולם של ציפיות: זוגיות, הורות, סידורים, "זמן איכות" ומה לא? מתעורר בך לפעמים רגש של אשמה על הרצון לא להיכנס בדלת. על הרצון לקחת לעצמך כמה דקות ופשוט לנקות את הראש? מה יאפשר לך ליצור דיאלוג אמיתי ומשמעותי עם בת הזוג שלך, בו תצא מובן, ישיר ובלי רגשות אשמה?

אין ספק, שזו דוגמא לאחת הסיטואציות הקשות המתעוררות אצלך בשגרה. אם היית יכול להיפתח בפניה ולגייס אותה לטיפול זוגי, יכול להיות שהרבה מהבעיות ביניכם היו מסתדרות. ייתכן, שלך מתאים טיפול אישי. טיפול שיאפשר לך זמן איכות אמיתי. בטיפול, תוכל לתת לעצמך הזדמנות לחקור מה נכון לך. לגלות איך אתה רוצה להתבטא בעולם מול גברים ומול נשים. איך אתה רוצה להתמקם בתוך הזוגיות שלך וסביב ההורות שלך. לברר לעצמך עם מי היית רוצה לבלות בשעות הפנאי ואילו סוגי בילויים באמת גורמים לך הנאה? ללמוד להגיד לא בצורה שתרגיש לך נוח ובצורה שלא תפגע? בסופו של דבר, הגבריות היא שלך ורק אתה יכול להרכיב ולשנות אותה, בהתאם לשינויים שאתה עובר ובהתאם לאישיות ולאופי הייחודיים שלך.

 

דילוג לתוכן